UNESCO tescilledi AKP ve CHP’li iki lider el ele verdi

Posted by

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle İda-Madra dağları UNESCO eliyle dünya jeoparklar ağına katılıyor. 

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in tabiatla uyumlu ömür vizyonu doğrultusunda, Bergama’nın fıstık çamı ile ünlü Kozak Yaylası’nın seçkin hoşluklarının korunması ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için çalışmalar sürüyor.

Son alarak Kozak Yaylası’nı da içine alan İda-Madra Jeopark Projesi için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği yapıldı.

Balıkesir, Bergama ve Çanakkale’nin bir kısmını kapsayan alandaki İda-Madra Jeoparkı’nın UNESCO tarafından tescillenerek global jeopark alanına dahil edilmesi için süreç başlatıldı. İda-Madra Jeopark Projesi bugün Bergama Kozak Yaylası’nda düzenlenen merasimle tanıtıldı.

TANITIM TOPLANTISI YAPILDI

Üç yıl evvel alanın kalkınması için Kozak Yukarıbey Köyü’nde kurulan İzmir Büyükşehir Belediyesi RURITAGE İzmir Uyum Merkezi’nde düzenlenen tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Bergama Belediye Lideri Hakan Koştu, Dikili Belediye Lideri Adil Kırgöz, Sındırgı Belediye Lideri Ekrem Yavaş, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar, akademisyenler, kooperatif liderleri ve çok sayıda Bergamalı katıldı.

TörenD  İda-Madra Jeoparkı’nın tanıtım sinemasının gösterilmesinin akabinde İda-Madra Jeoparkı Koordinatörü Prof. Dr. Recep Efe, proje süreci hakkında bilgi verdi.

“ÇOK SAYIDA ADIM ATILDI”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ise kelamlarına lokal yöneticinin asli misyonunun hizmet ettiği kentin tabiat ve kültür mirasını korumak olduğunu tabir ederek başladı. Lider Tunç Soyer, şunları söyledi;

*İki büyükşehir belediyemiz, bu türlü bir sorumluluk şuuruyla, kendi hizmet alanlarında birbirinden bağımsız olarak yürüttüğü çalışmaları ortaklaştırdı. Bu bölgenin korunması, tanıtılması ve bir jeopark olmasıyla ilgili çalışmaları Balıkesir Belediyemizle birlikte yürütmenin gururunu yaşıyorum.

*Jeoparklar, dünyada nadir görülen eşsiz nitelikteki yer miraslarını turizm ve kırsal kalkınma projeleriyle yaşatan global bir müdafaa ağı. İda-Madra Jeoparkı da bölgemizdeki yeryüzü mirasını koruyarak dünyaya tanıtmayı ve yöre halkının ekonomik gelir düzeyini artırmayı hedefliyor.

*İzmir Büyükşehir Belediyemiz, bu alanda bir jeopark oluşturma çalışmalarını Avrupa Birliği’nin HORIZON 2020 Programı altında desteklenen RURITAGE Projesi ile yürüttü. Bu projeyle Bergama Kozak Yaylası’nı bir kırsal turizm destinasyonu haline getirmek için çok sayıda adım atıldı.

*Jeolojik mirasın korunmasının yanı sıra konaklama altyapısını geliştirme, etno-botanik ve mahallî eserlerin pazarlanmasına dair çok sayıda faaliyet yürütüldü.

“YENİDEN HİZMETE GİRDİ”

*Bir yıl evvel açılışını gerçekleştirdiğimiz, İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi tarafından yürütülen Mera İzmir Projesi kapsamında İzmir genelinde belirlediğimiz 4 bin 658 çobanın ürettiği sütleri piyasa kıymetinin yaklaşık iki katı bedelle satın almaya başladık.

*İzmir’de üretilen küçükbaş sütünün onda birine talip olmamıza karşın tamamının fiyatını regüle ettik. Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği sayısı taban fiyatı olarak açıkladı. Satın alınan sütlerden yapılan peynirlerle yaklaşık 20 milyon liralık bir katma bedel oluşturduk.

*Böylelikle kuraklık ve yoksullukla gayrette çok kıymetli bir yeri olan küçükbaş sütünü İzmir iktisadına kazandırdık. Yerli ve ulusal tarımı yine başlattık. Elde ettiğimiz katma kıymet sayesinde yüzlerce gencimize istihdam sağladık.

*Bu deneyimlerimizi İda–Madra Projemiz kapsamında küçükbaş hayvancılığın Türkiye’deki en değerli merkezlerinden Balıkesir’le de paylaşmaya ebediyen hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

“İNSANLARIMIZ DAHA FAZLA GURUR DUYACAK”

Onlarca uzmanın ve belediye gruplarının ektiği tohumların meyvelerini bir bir aldıklarını tabir eden Soyer, “Bugün, İda–Madra dağlarının UNESCO eliyle dünya jeoparklar ağına katılmasının heyecanını yaşıyoruz. Geldiğimiz bu noktanın, bu dağlarda tabiatla uyumlu bir kırsal iktisadın oluşması için büyük fırsatlar yarattığını çok yeterli biliyorum. Bu fırsatları Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte geliştirmekten ve yürütmekten kıvanç ve heyecan duyuyoruz. İnanıyorum ki bu projeyle birlikte bölgede yaşayan insanlarımız yaşadıkları yerlerden daha fazla gurur duyacak, buranın yeryüzü mirasına sahip çıkacak ve dahası, doğdukları yerde doyacaklar” formunda konuştu.

“BURASI YÖRÜKLERE EMANET”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Lideri Yücel Yılmaz, bugün büyük bir iş birliğinin sonucunda hoş bir projenin tanıtımını yaptıklarını kaydederek, Yörük kültürün tabiatla barışık yapısına işaret etti.

Jeopark projesi üzerinde çalışırken Anadolu kültürüyle batı kültürü ortasındaki farkı daha yeterli gördüklerini söyleyen Yılmaz, şunları söyledi;

“Biri taşı zorlayarak, yontarak, ırmakların yerlerini değiştirerek bir ömür alanı kuruyor ve ölümsüzleşmek üzere eserler bırakıyor. Tabiata vahşice bir atak düzenliyor. Yalnızca ibadethane ve devleti temsil eden yerleri taş üstüne taş koyarak yapıyor. Geri kalan yerleri doğal gereçle yapıyor. Bu bir kültür, bu bir ömür biçimi. Tabiatla barışık olma biçimi. Biz bunu yıllarca özensizlik, zorlamama, ayrıntılara dikkat etmeme, sanatsızlık olarak düşündük. Yörükler asla tabiata ihanet etmiyor. Burası Yörüklere emanet.”

Kozak Yaylası’nın tarihi, doğal hoşluklarına değinen Yılmaz, “Tunç Liderimizle birlikte bu eşsiz doğayı, tarihi alanları dünyaya tanıtmak için çalışmalarımızı birlikte yürütmeye devam edeceğiz. Bölgenin kalkınmasını sağlayacağız. Kimse kaygılanmasın. Bundan sonra UNESCO çatısı altında İd -Madra emin ellerde” dedi.

“BERGAMALILAR OLARAK KOZAK’A MADRA’YA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Bergama Belediye Lideri Hakan Koştu ise, Bergama’nın yalnızca İzmir’in değil Türkiye’nin, dünyanın en müstesna kentlerinden biri olduğunu söyledi.

“BUGÜN BİR HAYALİMİZ GERÇEKLEŞİYOR”

Bergama Etraf Platformu Sözcüsü Erol Mahzur, “Bugün bir hayalimiz gerçekleşiyor. Yıllardır Kozak, Madra o kadar çok verdi ki. Suyuyla, oksijeniyle, ürettikleriyle binlerce insanı doyurdu. Lakin bizler bir o kadar insafsızca davrandık ki. Madra’yı Madra yapan özellikleri nasıl paraya çeviririz, yok ederiz diye sıkıntıya kapıldık. Bu jeopark, milyonlarca yıl evvel tabiatın bize bahşettiği bir hoşluk. Bu hoşluğu artık yaşatma vakti geldi.  Ne keyifli ki yanlışın birinden dönme cüretini gösterdik. Daima birlikte Kozak’a Madra’ya sahip çıkarız” diye konuştu.

Yukarıbey Mahallesi Muhtarı Yusuf Doğan, “Bölgemizin İda-Madre Jeoparkı ile gelişeceğine, eserlerimizi pazarlayabileceğimize, kendi el emeklerimizle geçim kaynağı oluşturabileceğimize inanıyoruz. Ayrıyeten İzmir Büyükşehir Belediyemizin Kozak Doğal Ömür Köyü Projesi de ürettiklerimizin pazarlaması konusunda lokomotif olacak” sözlerini kullandı.

23 HAZİRAN’DA UNESCO KONTROLÜNDEN GEÇTİ

Bergama, Balıkesir ve Çanakkale’nin bir kısmını kapsayan alanın korunması ve tanıtılmasına yönelik jeopark kurma çalışmaları için Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ile hazırlanan çalışma, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi 2020 Kasım ayı meclislerinde onaylandı ve UNESCO süreci başladı. 23 Haziran 2022 tarihinde de alanda UNESCO kontrolü yapıldı. Alanın UNESCO tarafından tescillenerek Global Jeopark ağlarına dahil edilmesine yönelik süreç devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.