Uzmanlar grip salgını için telaşlı: Covid ve maymun çiçeği ile birleşmesinden korkuluyor

Posted by

Uzmanlar, erken bir grip dalgasının bu yıl maymun çiçeği ve Covid artışlarıyla birleşebileceğinden korkuyor. Üst seviye bir uzman, İngiltere’nin artan Covid ve maymun çiçeği hadiseleriyle çakışacak erken bir grip salgınına hazırlıklı olması gerektiği konusunda uyardı.

Henüz corona virüsü salgını bitmemişken dünya bu kez da maymun çiçeği salgınıyla baş etmeye başladı.

Uzmanlar, bir yandan salgınlara karşı aşı ve tedavi prosedürleri geliştirmeye çalışırken bir yandan da sıhhat sistemlerinin karşılaşabileceği zorluklar konusunda ikazlarda bulunuyor.

Sağlık yetkilileri, Birleşik Krallık’ta ‘erken grip dalgası’ beklediklerini söylediler.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı’nın (UKHSA) baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins, şu anda kış mevsiminde olan Avustralya’yı erken başlayan ve tüm yaş kümelerine süratle yayılan bir grip tipinin akabinde çok dikkatli izlediklerini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VE COVID’E GRİP DE EKLENECEK

Ülkenin beş yıldır en berbat grip mevsimini yaşadığını ve bu durumun İngiltere’de de eylül ayında yaşanabileceği konusunda uyardı.

Hopkins, havalar soğumaya başladıkça iç yerlerde daha sık bir ortaya gelineceğini bunun da Covid salgınını tetikleyeceğini belirtirken yeni dalganın maymun çiçeği salgını ve grip salgınıyla birleşmesinden korktuklarını söyledi.

SAĞLIK SİSTEMLERİNİ ZORLAYABİLİR

Grip, olağanda mevsimsel bir tehdit ve soğuk havaların insanı iç yerlere zorladığı eylül ve mart ayları ortasında görülmesi daha muhtemel.

Ancak grip, Covid’in yayılmasını denetim etmeyi amaçlayan karantinalar ortasında geçen kış neredeyse ortadan kayboldu.

The Telegraph’ın haberine nazaran uzmanlar artık pandemi sonrasında nüfus bağışıklığının olmaması nedeniyle kış mevsiminin sıhhat sistemlerini zorlamasından kaygı duyuyor.

Maske yasaklarının kalkmasıyla birlikte Covid ve maymun çiçeği salgınları devam ederken grip üzere hastalıkların da artışından endişeleniliyor.

DİĞER ÜLKELERDE DE DURUM FARKLI DEĞİL

Aynı sorun ABD’de de gözlemlendi. Yale New Haven Hastanesi’nde enfeksiyon tedbire tıbbi yöneticisi yardımcısı Dr. Scott Roberts da salı günü CNBC’ye verdiği demeçte, “ABD’de haziran ayına kadar uzanan bir grip mevsimi daha evvel görmedik.

Covid’in bunda çok büyük bir tesiri olduğu açık. Artık beşerler maske takmıyor; virüslerin daha evvel olmadığı kadar tuhaf biçimlerde davrandığını görüyoruz” dedi.

VİRÜSLER YİNE TESİRLİ HALE GELDİ

Uzmanlar ayrıyeten uzun vakittir tesirli olmayan virüslerin de tekrar etkinleştiğini belirtti.

Kış aylarında yaygın olarak görülen soğuk algınlığı gibisi bir virüs olan teneffüs sinsityal virüsü, geçen yaz Avrupa, ABD ve Japonya’daki çocuklar ortasında bir artış sergiledi.

Bu yılın ocak ayında, ekseriyetle mide-bağırsak hastalıklarından sorumlu olan bir adenovirüs 41 salgını, küçük çocuklar ortasında gizemli ve önemli bir karaciğer hastalığının nedeni haline geldi. Washington Eyaleti 20 yıldaki en makûs tüberküloz olay yoğunluğunu yaşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.