Yunanistan’da 53 noktada orman yangını: Dört köy tahliye edildi

Posted by

Yunanistan’da dün ülkenin 53 noktasında orman yangını çıktı. Yunanistan İtfaiye Teşkilatı Sözcüsü Rafaella Tzima, yüksek sıcaklıkların, şiddetli rüzgarların ve kuru hava şartlarının yangınları tetiklediğini söyledi. Vatandaşların kuşkulu her durumda 199 itfaiye yahut 112 acil durum çizgisini aramasının kıymetine değinen Tzima, “Bugün, yangın döneminin birinci güç günüydü. Tüm Yunanistan şu an yüksek risk altında. Bu nedenle ulusal parklara ve ormanlara girişleri bir mühlet kısıtlamamız gerekebilir” dedi.

Mora’da 4 köy tahliye edildi

Mora Yarımadası’nda 2 helikopter ile 200’e yakın itfaiyeci, çok sayıda belediye çalışanı ve istekli dün öğlenden sonra başlayan orman yangınlarına müdahale etmek için gece boyunca aralıksız çalıştı.

Achaia bölgesinin doğusundaki Portes Köyü yakınlarında başlayan orman yangını, güçlü rüzgarın da tesiriyle güneydeki Ileia’ya ya kadar sıçradı. Karagianeika ve Dalaboureika yerleşim yerleri de dahil olmak üzere 4 köy tahliye edildi. Portes Köyü’ndeki kuşkulu yangının araştırılması için soruşturma takımı kuruldu.

Yangınlar sabah saatlerinde denetim altına alındı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.