Zeynep Dila, TYT ve İngilizce alanlarında birinci oldu

Posted by

Kocaeli’nin Darıca ilçesinde Zeynep Dila, TYT ve İngilizce alanlarında birinci oldu.

Özel Enka Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Kısmı öğrencisi Zeynep Dila Kuyucu, TYT ve İngilizce lisan alanında Türkiye birincisi oldu.

Babası ve annesi hekim olan Zeynep Dila, imtihan sonuçlarını Darıca’daki meskeninde öğrendi. 9’uncu sınıftan bu yana nizamlı olarak ders çalıştığını belirten Zeynep Dila, muvaffakiyetinde hem öğretmenlerinin hem de ailesinin büyük hissesi olduğunu söyledi.

‘SÜREKLİ TEKRAR YAPTIM’

Sürekli ders tekrarı yaptığını anlatan Zeynep Dila Kuyucu, “10’uncu sınıfta, her hafta ya da 2 haftada bir TYT denemesi çözdüm ve 11’inci sınfta tekrar etmeye devam ettim. Böylece 12’nci sınıfta sabahlamaya gerek kalmadan, tertipli bir formda imtihan sürecini yönetmiş oldum” dedi.

‘İNTERNETİ VERİMLİ KULLANIN’

Son sınıfta tüm bahislerin yavaş yavaş ve en baştan tekrar edilmeye başlanılmasının hakikat olacağını söyleyen Kuyucu, “Bu biçimde eksikleriniz belirlenecektir. Daha sonra birkaç saat, bu eksiklerin üzerinde çalışılması lazım. Zorlandığınız bir hususun başına oturmak sıkıntı biliyorum. Ama bu size ne kadar sıkıntı geliyorsa gelsin, birazcık çabayla, sabırla, gayretle yapamayacağınız bir şey yok. İnterneti çok verimli bir formda kullanmaya uğraş edin. Böylece eksiklerinizi tamamlayıp imtihana girin” diye konuştu.

Bilgisayar mühendisliği okumak istediğini belirterek öğretmenlerine de teşekkür eden Kuyucu, “Annem ve babam 18 sene boyunca tüm fedakarlıkları ve dayanaklarıyla daima yanımda oldular” tabirlerini kullandı.

‘DERS ÇALIŞ HİÇ DEMEDİK’

Mehmet Kuyucu ise kızının muvaffakiyetinden büyük gurur duyduklarını belirterek şöyle konuştu:

“Zeynep, tahsil hayatı boyunca bizi hiç üzmedi. Derslerine sistemli bir formda çalıştı. Hiçbir vakit kendisine ‘Kızım ders çalış’ diye bir cümle kullanmadık. Kendisinden hiç incinmedik. Allah, yolunu açık etsin diyorum.”

Sınav psikolojisinin çok güç olduğunu aktaran Kuyucu, çocukların önemli bir baskı gördüğünü hatırlatarak ebeveynlere “Çocuklarınızın yanında olun” daveti yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.