Bitcoin Fiyatı Aniden Yükseldi, Milyonlar Tasfiye Oldu: İşte Yaşananlar ve Beklentiler!

Yeni haftanın ilk gününde, sabah saatlerinde dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC) yukarı yönlü önemli bir hamle yaptı.  Şu anda Bitcoin fiyatı yüzde 3.8’lik bir yükseliş ile 27.897 dolar seviyelerinden işlem görüyor. Bu hareket piyasada iyimserliğin yenilenmesine yol açtı. İşte detaylar…

Bitcoin fiyatı iyimserliğe neden oldu

Bitcoin’in 27.000 dolar seviyesinin üzerine çıkması, teknik grafiklerde de görüldüğü üzere, Bitcoin’in daha da yükselmesi ve muhtemelen 27.800 dolar seviyesine ulaşması ihtimalini doğurdu. Bitcoin bu yükselişi de gerçekleştirdi. Günlük bazda maksimum 27.956 dolar seviyelerine yükseldi. Ancak bu yukarı yönlü ivme, uzun vadeli Bitcoin sahiplerini biraz korkutan potansiyel bir fiyat düzeltmesine ilişkin endişeleri de beraberinde getirdi.  Şu anda Bitcoin 27.000 doların üzerinde işlem görüyor ve 100 saatlik Basit Hareketli Ortalamanın (SMA) üzerinde bir pozisyonu koruyor. Bununla birlikte, 27.300 dolar civarında önemli bir dirençle karşı karşıya.

Bir sonraki önemli direnç 27.500 dolar civarında ya da 28.285 dolarlık en yüksek ve 26.550 dolarlık en düşük seviye arasındaki aşağı yönlü hareketten hesaplanan %61,8 Fibonacci geri çekilme seviyesinde bulunabilir. Bu direnç seviyelerinin üzerinde 27.500 ve 27.650 dolarlık belirleyici bir atılım, daha önemli bir yükseliş trendine zemin hazırlayabilir. Bununla birlikte, Bitcoin’in 27.500 dolar direncinin üzerinde önemli bir toparlanma gerçekleştirememesi durumunda, düşüş olasılığı bulunmaktadır. Aşağı yönde ilk destek 27.000 dolar seviyesinde ve trend çizgisi civarında tespit edilebilir. Sonraki önemli destek seviyesi, 100 saatlik SMA ile birlikte 26.900 dolar civarındadır.

Yükselişi etkileyen gelişmeler nelerdi?

Grayscale ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) ürününün spot Bitcoin Borsa Yatırım Fonuna (ETF) dönüştürülmesine ilişkin olarak bu hafta görüşmelere başlamaya hazırlanıyor. Bu gelişme, SEC’in Grayscale lehine verilen bir mahkeme kararına itiraz etmeme kararının ardından geldi ve ABD’de spot Bitcoin ETF onayı olasılığını Ocak 2024’e kadar %90’a çıkardı.

Dikkat çekici bir şekilde, GBTC hisselerinin spot Bitcoin fiyatı karşısında iskontosu %16’nın altına düşerek, bu yılın başındaki %30’luk en yüksek seviyeden önemli bir düşüş gösterdi. YCharts’tan alınan son veriler, GBTC’nin Bitcoin’in Net Varlık Değerine (NAV) olan indiriminin 13 Ekim itibariyle %15,87 olduğunu gösteriyor. GBTC’nin iskontosundaki bu düşüş, BlackRock ve diğer kurumlar gibi finans devlerinin Haziran ortasında spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunmasıyla başladı. İskonto 15 Haziran’da %44’ten 5 Temmuz’da %26,7’ye düşerek istikrarlı bir düşüş gösterdi ve bu daralma eğilimi o zamandan beri devam ediyor.

Tasfiye verileri dikkat çekti

16 Ekim itibariyle, CoinGlass verileri, kripto para piyasasında son bir saat içinde önemli bir tasfiye faaliyeti olduğunu gösteriyor. Toplamda 34,72 milyon dolar likide oldu. Açığa satış emirleri yaklaşık 34 milyon dolar ve uzun pozisyonlar yaklaşık 700.000 dolar likide etti. Bitcoin tasfiyeleri 17,7 milyon dolar, Ethereum tasfiyeleri ise 8,14 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu veri noktaları, kazançların ve kayıpların hızla gerçekleşebildiği kripto para ticaretinin volatilitesi ve hızlı tempolu doğasını vurguluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx