Faslı Gazeteciler Gazze’deki Basın Mensuplarının Hedef Alınmasını Protesto Etti

Faslı gazeteciler, başkent Rabat’ta düzenledikleri gösteriyle, Gazze’de basın mensuplarının hedef alınmasına tepki gösterdi.

Filistin İçin ve Normalleşmeye Karşı Faslı Gazeteciler Derneğinin çağrısıyla Rabat’taki Meclis binası önünde toplanan gazeteciler, İsrail’in sivilleri hedef almasını kınayan ve Filistin meselesine destek veren dövizler taşıdı.

Filistinli gazetecilerin korunması çağrısı yapan gazeteciler, “topluca kınıyoruz, gazeteci, kurbandır”, “canımız, boyun eğmeyen Filistin’e feda olsun” ve “halk, Filistin’in kurtuluşunu istiyor” sloganları attı.

Faslı gazeteci Salahaddin el-Maazi, eylemde yaptığı konuşmada, basın mensuplarına yönelik saldırıların “gerçeğin nakline” yapılmış saldırı olduğunu söyledi.

Maazi, Batı medyasının bir kısmı tarafından desteklenen İsrail basının dezenformasyon kampanyasını da eleştirdi.

İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e kapsamlı saldırı başlattı.

İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava saldırılarına başladı.

İsrailli yetkililer, Gazze’den düzenlenen saldırılarda 312’si asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 457’si çocuk, 2 bin 136’sı kadın olmak üzere 8 bin 306 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 48 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria’da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 122 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail bombardımanında Gazze’de 35, Lübnan’da 1 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’nde yoğun saldırıları nedeniyle bölgedeki sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri durma noktasına geldi.

İsrail ordusu, 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırının dozunu daha da artırdı.

Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda şu ana kadar 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx