Meta bir kez daha Metaverse ile ilgili sorunlar yaşıyor

Metaverse’un doğum yeri olan Meta, vizyonuna doğru ilerlerken bazı engellerle karşılaşıyor. İç kaynaklara göre, şirket AR/VR cihazları için özel silikon üretmeye odaklanan Reality Labs bölümünden çalışanların işten çıkarılmasını planlıyor. Bu haber, Meta’nın rekabetçi özel silikon geliştirme yeteneği hakkındaki endişelerin ortasında gelirken, Qualcomm gibi dış sağlayıcılarla işbirliği konusunda da soru işaretleri doğuruyor.

Meta’nın özel silikon birimi yaklaşık 600 çalışana sahip. Çalışanlar, işten çıkarılma haberlerini, Meta’nın iç tartışma platformu olan Workplace üzerinden öğrendi. Bu platform, çalışanların durumları hakkında Çarşamba sabahı bilgilendirileceğini belirtiyordu. Bir Meta sözcüsü konu hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, bu durum, CEO Mark Zuckerberg’in artırılmış ve sanal gerçeklik aracılığıyla teknolojiyle nasıl etkileşim kurduğumuzu yeniden tanımlama hedefini zorlaştırabilir. Facebook Agile Silicon Team (FAST) olarak bilinen özel silikon birimi, yaklaşık 600 kişiye istihdam sağlar ve Meta’nın AR/VR pazarında öne çıkmasını hedefler.

Meta bir kez daha Metaverse ile ilgili sorunlar yaşıyor

İşten çıkarılma haberi, Meta Platformları’ndaki daha büyük sorunların bir işareti olabilir. Şirket, son Kasım’dan bu yana yavaş gelir büyümesi ve yüksek işletme maliyetleri konusunda endişeli olan yatırımcıları yatıştırmak amacıyla yaklaşık 21.000 işten çıkarma yaptı. Bu, özellikle Reality Labs’ın para kaybetmeye devam ettiği düşünüldüğünde başka bir maliyet kesme hamlesi olabilir. Ayrıca şirketin, şu anda pazarlanan cihazları için dış yonga seti üreticisi Qualcomm’a yönelmesiyle, iç yeniliklere olan bağlılığı hakkında soru işaretleri ortaya çıkıyor.

Bu gerilemelere rağmen, Meta metaverse doğru sürücüsünden ayağını çekmiyor. Şirket, önümüzdeki yıl tamamlanması beklenen, başlangıçta kitlesel tüketici yayını için olmasa da, daha az kaba AR gözlükleri ve akıllı saatler gibi yeni ürünler üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx