Orijinal Fallout’un Ekip Lideri Anlattı: “Neden Fallout 2 Projesinden Ayrıldım?”

Fallout’un yapımcısı Tim Cain bundan önce yayımladığı videosunda orijinal Fallout’un B-seviye bir oyun olduğuna ve bunun sebeplerine değinmişti. Geçtiğimiz günlerde yayımladığı videoda ise Fallout 2 ekibinden neden ayrıldığını açıkladı. Peki neden ayrılmış? Onu iten sebepler neymiş? Detaylar haberimizde.

‘Neden Fallout 2’yi Bıraktım’

‘İkinci oyunda çalışmayı düşünmüyordum. Hatta ikinci bir oyun olacağını da planlamıyordum.’

İlk oyunun sürpriz bir şekilde şirket içerisinde çok beğenilmesinin ardından bir furya yakaladığını fark eden Cain ikinci oyunda çalışmayı düşünmediğini belirtti. Hatta ‘Normalde Fallout ismini de düşünüyordum. Vault 13 gibi bir isimle ortaya çıktım çünkü sonraki oyunun ismi Vault 14 olamaz.’ sözleri ile bu süreci istemediğinin de üstüne bastı.

‘Özellikle benim elimin değmesini istediler.’

Brian Fargo’nun kendisine özellikle gelip rica etmesinin ardından projede çalışmaya ikna olan Cain yalnızca bir tanıtım yazıp hikayeyi şekillendirerek biteceğini düşünüyordu. ‘Ama o kadarla kalmadı Brian benden projeyi yönetmemi istedi.’ sözleriyle resmi olarak terfi almadan yükselen Cain projenin başına geçti. 

‘Zaten Fergus’a mutlu olmadığımı söylemiştim.’

“Şimdi sonraki aylarda neler olduğunu söyleyeyim. Çok yoruldum.”

Zaten ikinci oyunun projesine atanmadan önce bir yıldır orijinal Fallout’u toparlamakla uğraşan Cain yaptığı işe dahil olamadığını belirtti. Bu durumu Brian Fargo’ya anlattığında Fargo’dan ‘Kovayım mı?’ diye bir tepki alan Cain yalnızca dahil olmak istediğini söyledi. 

Ancak tek sorun bu değildi. Asıl sorun önceki oyunun başarısından sonra gelecek olan ikramiyelerde çıkacaktı. Oyun çıkmadan önce oluşan bir hatadan ötürü oyunun çıkışı ertelenmişti ve Cain, Brian Fargo’ya hatanın kimden kaynaklandığını söylemeyip sorumluluğu üstüne almıştı. Bu sebepten ötürü iki ay peş peşe ikramiyesinden ve maaşından kesinti yiyen Cain istifa mektubunu Fergus’a verdi. ‘Sonra öğrendim ki Leonard Boyarsky ve Jason Anderson mektubumu kopyalayıp istifa etti.’ sözleriyle ekip arkadaşlarını da anan Cain hikayesini bu şekilde sonlandırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir