YSK Başkanı Ahmet Yener’den ‘yerel seçim’ açıklaması: İlk genelgemiz istifa etmesi gerekenlere ilişkin olacak

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, bu hafta itibarıyla yerel seçimler için mesaiye başlayacaklarını söyledi.

Habertürk’e konuşan Yener, seçim takvimi ve genelgelere dair teknik çalışmaların ise başladığını kaydetti.

YSK personelinin 1 Ocak 2024’e kadar tüm eğitimlerinin tamamlanmış olacağını belirten Yener, “İlk çıkaracağımız genelge adaylık için görevden çekilmesi gerekenlere ilişkin olacak” dedi.

Yener, seçmen listesinin 1 Ekim’de Mernis’ten alındığını ve bu liste üzerinden ne şekilde güncelleme yapılacağının ilke ve usullerinin 1 Ekim’de Resmi Gazete’de ilan edildiğini belirtti.

‘GENELGE ÇALIŞMALARIMIZ BAŞLADI’

Yener, öncelikle aday olmaları halinde istifa etmesi gerekenlere yönelik tarihleri içeren genelgenin çıkarılacağını açıkladı. Yener, yine bir sandıkta kaç seçmenin oy kullanacağının da tespiti çalışmalarının öncelikli olarak sonuçlandırılacağını kaydetti.

‘DEPREM BÖLGESİNE YÖNELİK YERİNDE İNCELEME YAPILACAK’

YSK’nin 14 ve 28 Mayıs seçimleri sonrasında tüm seçim kurullarından değerlendirme raporu aldığını aktaran Yener, şunları kaydetti:

“Raporlar sayesinde seçimlerde yaşanan bazı ufak sorun ve eksiklikleri görme imkanı bulduk. Söz konusu raporlar yeni genelge çalışmalarımızda dikkate alınacak. Yine tüm seçim kurullarının donanımsal eksikliklerini olup olmadığını da sorduk. Bu konuda özel bir çalışma yaptık. Bilgisayar, tarayıcı, yazıcı, oy verme kabini, sandık gibi seçim kurullarında tespit edilen eksikliklerin hızla giderilmesine dönük çalışmalarımızı hızlandırdık. Ekim ayı itibarıyla tüm bu donanımsal eksiklikleri gidermiş olacağız. Yine seçim süreci içerisinde deprem bölgesine yönelik olarak kurulumuzca yerinde inceleme yapılacaktır.”

Seçimin başlangıç tarihi olacak 1 Ocak öncesinde tüm personellerin eğitimlerini tamamlamış olacaklarını bildiren Yener, “1 Ocak’ta tüm teşkilatlarımızla yerel seçime hazır olacağız. Seçimlerin şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx